środa, 30 lipca 2014

Zasady postępowania z narzędziami ze stali nierdzewnej

W każdym magazynie, czy warsztacie znajdują się narzędzia i przyrządy ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest wyjątkowy i tak też należy z nim postępować.

Każdy doskonale wie, że trwałość narzędzi nie zależy tylko od materiału, z którego są wykonane, ale również od ich prawidłowego użytkowania. W związku z tym, warto poznać kilka podstawowych reguł dotyczących właściwego eksploatowania narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej. Szczególnej pielęgnacji wymagają narzędzia stosowane w medycynie. W ich wypadku, poza odpowiednią konserwacją, istotna jest częsta sterylizacja i utrzymywanie higienicznej czystości.

Zacznijmy od narzędzi nowych dopiero, co zakupionych i wyciągniętych z opakowania. W większości przypadków producent na swoich produktach umieszcza środek konserwujący, parafinę. Dlatego też przed pierwszą sterylizacją narzędzi należy je dokładnie z tego środka obmyć. W tym celu wykorzystujemy ciepłą wodę z dodatkiem specjalnego preparatu, po czym dokładnie suszymy. W ten sposób unikniemy wystąpienia na narzędziach różnych przebarwień. Podczas mycia można wykorzystać zwykłą szczoteczkę plastikową lub myjkę ultradźwiękową. Przykładowe myjki ultradźwiękowe możecie znaleźć na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html. Nie zaleca się stosowania szczotek i myjek drucianych, ponieważ nie tylko mogą zarysować powierzchnię, ale ją uszkodzić. Należy także ograniczyć czas namaczania narzędzi ze stali nierdzewnej w różnych środkach i preparatach. Zbyt długi czas w płynach dezynfekujących przyczynia się do powstania przebarwień oraz korozji. Dla zwiększenia wydajności mycia w myjce ultradźwiękowej narzędzia, przed włożeniem ich do urządzenia, należy wstępnie wyczyścić z pozostałości. Warto także nie myć w tym samym cyklu narzędzi wykonanych z różnych rodzajów stali np. nierdzewnej i węglowej pokrytej powłoką galwaniczną. Należy także unikać tzw. piętrzenia się narzędzi i układaniu ich jedno na drugie w myjce ultradźwiękowej. Powinny być jak najbardziej rozłożone. Po zakończeniu kąpieli w myjce należy wyjąć narzędzia i od razu je wysuszyć.

 Tak przygotowane narzędzia można użyć lub przechować. Stal nierdzewna nie wymaga stosowania specjalnych lodówek czy pojemników. Narzędzia mogą być przechowywane w temperaturze 5-30o C i wilgotności względnej nie większej niż 70%. W ten sposób będziemy mogli przedłużyć trwałość narzędzi.

Myjka ultradźwiękowa emaks
Dodatkowo każde narzędzie ze stali nierdzewnej zostało stworzone w konkretnym celu określonym przez producenta. Ich stosowanie w inny sposób niż są do tego stworzone, może przyczynić się do spadku jakości oraz ich uszkodzenia.

Na zakończenie, po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu narzędzi należy część elementów nasmarować. Tą czynność należy wykonać zwłaszcza po kąpieli w myjce ultradźwiękowej. Smarujemy elementy, przede wszystkim ruchome np. zamki, zawiasy. Ważne jest, aby podczas tej czynności nie korzystać z różnych olejów przemysłowych. Znacznie lepiej w tym celu zastosować olej na bazie parafiny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wystaw swój komentarz: