poniedziałek, 21 lipca 2014

Co powinna zawierać Instrukcja BHP pracy w magazynie?

Magazyn jest miejscem, które zostało dokładnie przystosowane do składowania i przechowywania zasobów dóbr materialnych. Najczęściej z przestrzeni magazynowej korzystają sklepy oraz firmy przemysłowe. Jego wielkość zależy od zapotrzebowania właścicieli. Aczkolwiek wiadomo, im większy sklep/zakład przemysłowy, tym też większy powinien być magazyn. W takich miejscach nie tylko przechowuje się surowce i zasoby, ale również następuje przekazanie zawartości odbiorcom.

Ze względu na to, że czas produkcji dóbr nie pokrywa się z czasem ich konsumowania, większość sklepów i przedsiębiorstw zmuszona jest to wynajmowania przestrzeni magazynowej i w niej przetrzymywania niesprzedanych lub jeszcze niewydanych zasobów. Magazyn służy także do ewidencjonowania, kompletowania, paczkowania i porcjowania surowców. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie wiele firm korzysta z dodatkowego miejsca, nawet jeżeli ilość sprzedaży jest zbliżona do ilości wyprodukowanych dóbr.
Ponieważ w magazynie dzieje się wiele, składowane są różne przedmioty i wykorzystywane różne urządzenia, każdy magazynier musi stosować się do przepisów BHP. Jest to tym bardziej istotne, kiedy przechowywane surowce są toksyczne lub chemiczne. Dodatkowym wymogiem nakładanym na pracowników korzystających z magazynowych urządzeń, jest posiadanie przez nich uprawnień i zezwoleń. I nie chodzi tutaj o korzystanie z wagi platformowej, ale o takie pojazdy jak wózki widłowe, czy paletowe.
W zależności od zakładu, typu magazynu i właścicieli, instrukcje bhp są różne. Niektórzy wykorzystują gotowe wzorce, inni tworzą własne. Generalnie instrukcja bhp pracy w magazynie powinna zawierać takie elementy jak:
• Ogólne przepisy;
• Obowiązki pracownika;
• Zakazy;
• Po zakończeniu pracy;
• Uwagi końcowe – sytuacje związane z powstaniem wypadku/zagrożenia;

Ogólne przepisy

Powinny określać wymogi związane z zatrudnianiem pracowników do magazynów. Przede wszystkim kandydat na stanowisko pracy powinien być pełnoletni, posiadać odpowiedni stan zdrowia potwierdzony świadectwem lekarskim wydanym przez lekarza medycyny pracy. Istotne jest również posiadanie adekwatnego przeszkolenia w zakresie korzystania z urządzeń magazynowych oraz w zakresie ochrony ppoż. Kluczowe jest także zezwolenie bezpośredniego zwierzchnika, aby kandydat mógł podjąć pracę w magazynie.
W punkcie tym należy także uwzględnić informacje dotyczące dróg służących do transportu ładunku. Przede wszystkim powinny one posiadać twardą nawierzchnię. Należy także zaznaczyć szerokość każdej z nich oraz informację związane z ich oznakowaniem.

Obowiązki pracownika

W tym miejscu pracodawca powinien uwzględnić informacje dotyczące utrzymania porządku w magazynie, oznakowania regałów, półek oraz przechowywanych materiałów przez pracowników. Ważne jest także zamieszczenie informacji dotyczących przestrzegania zasad przyjmowania, składowania, przechowywania oraz wydawania materiałów. Nie można w tym miejscu zapomnieć również o nakazie stosowania się do ogólnych zasad bhp podczas poruszania się i pracy w magazynie. Ważne jest poinformowanie pracowników o konieczności stosowania odzieży ochronnej stosownej do wykonywanego stanowiska i pracy przy określonych surowcach. Dodatkowo warto w tym miejscu stworzyć odnośnik nakazujący pracownikom korzystania ze specjalistycznych urządzeń takich jak dźwigi: wózki widłowe, wciągarki itp. podczas przyjmowania, układania i zdejmowania materiałów. Można także uwzględnić inne urządzenia jak „paleciaki ręczne”, czy elektroniczne wagi platformowe i hakowe.

Zakazy

Jest to bardzo ważny i istotny punkt w całej instrukcji. Należy bezwzględnie przestrzegać zawartych w nim zakazów, gdyż najczęściej dotyczą bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Przede wszystkim powinny określać zasady korzystania z otwartego ognia, uszkodzonych urządzeń oraz stosowania niebezpiecznych metod pracy. Zakazy powinny określać również czynności związane z dokonywaniem napraw i przeróbek urządzeń elektrycznych, oznakowania dróg ewakuacyjnych i ich zastawiania.
Naturalnie zawarte w tym punkcie zakazy powinny także przypominać o nakazach noszenia odzieży ochronnej, korzystania ze sprzętów i urządzeń przez osoby nieposiadające uprawnień i przeszkolenia. Na zakończenie niniejszego punktu można przytoczyć zasady związane z zanieczyszczaniem powierzchni magazynowej oraz spożywania napojów alkoholowych i wykonywania prac pod jego wpływem.

Po zakończeniu pracy

Punkt ten określa czynności, które powinien wypełnić pracownik po wykonaniu swojej pracy w magazynie. Do jego obowiązków powinno należeć: uporządkowanie miejsca pracy; wyłączenie spod napięcia urządzeń takich jak wagi platformowe i hakowe, dźwigi, wózki transportowe itp.; odstawienie na miejsce używanych wcześniej maszyn i przyrządów; włączenie systemów alarmowych.

Uwagi końcowe – sytuacje związane z powstaniem wypadku/zagrożenia

Określają masę i wielkość składowanych materiałów, które powinny być zgodne z zapisami instrukcji producenta wyrobów lub produktów. Dodatkowo uwzględniają one czynności związane z alarmowaniem przełożonych o wystąpieniu zagrożenia i ewakuacji, wyłączeniu zasilania budynku w energię elektryczną i odcięcie dopływu gazu, zaalarmowanie koniecznych jednostek jak straż pożarna oraz udzieleniu pierwszej pomocy.
Warto także w tym punkcie uwzględnić klauzurę dotyczącą dalszej pracy na stanowisku, na którym powstało zagrożenie. Może ono informować o prawie powstrzymania się pracownika od pracy na wykonywanym/zagrażającym stanowisku przy jednoczesnym zachowaniu prawa do wynagrodzenia. Jednakże jako pracodawca, warto zastrzec sobie, że taki pracownik nie może odmówić wykonywania innej, równorzędnej czynności, w przypadku gdy zagrożenie nie może zostać niezwłocznie usunięte. 

wagi platformowe i hakowe 
Wagi platformowe i hakowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wystaw swój komentarz: